Obec Krompach
Krompach
Oficiální stránky obce

Cyklotrasa přes Babiččin odpočinek

Výlet na kole kolem lužických roubenek v délce 12,1 km.

Průběh trasy:

Heřmanice * Babiččin odpočinek * Krompach * Juliovka * Mařenice * Heřmanice

Popis trasy:

Z parkoviště od České hospody v Heřmanicích vyjedeme na sever po cyklotrase 3060 a vystoupáme na Babiččin odpočinek. Pokračujeme na Krompach, kde odbočíme doleva a sjedeme údolím Krompašského potoka na Juliovku. Dáme se opět doleva a údolím Svitávky sjedeme do Mařenic po trase 21. Po stejné trase pokračujeme do Heřmanic a podél golfového hřiště dojedeme zpět na výchozí místo.

Babiččin odpočinek

Křižovatka turistických cest pod Ovčím vrchem, východně od ní, cca 400 metrů při silnici malý vodopád.

Heřmanice

Převážně rekreační obec v údolí Heřmanického potoka, poprvé zmiňována koncem 14. století, dnes součástí Jablonného v Podještědí. Řada zachovalých roubených domů lužického typu.

Krompach

Obec z druhé poloviny 14. století. Před rokem 1549 sklárna Jiřího Schürera. Na místě snad středověkého hrádku hostinec, který roku 1885 vyhořel, dnes obnoven. Na zdech skromné zbytky renesančních sgrafit. Po roce 1920  rozvoj celoročního turistického ruchu. Za první republiky tkalcovna a niťárna. Zámek čp. 47, původní. sídlo Schürerů, dnes slouží dětem. Kostel Čtrnácti sv. Pomocníků postaven v letech 1770 až 1802, pozdně barokní. Výklenková kaple u kostela se soškou sv. J. Nepomuckého, pozdně barokní Kalvárie z konce 18. století, Boží muka z roku 1694. Roubená chalupa čp. 126 datovaná 1787.

Juliovka

Sklářská osada založená roku 1687 Juliem Fr. Sasko-Lauenburským, majitelem Zákup. Roku 1688 zde byly vyrobeny první tři skleněné lustry na území severně od Alp. Na místě sklárny později mechanická tkalcovna, za 2. světové války válečná výroba. Nedaleko na skále poničený reliéf Ukřižování. V dolní části osady restauroval sochy z různých míst Čech akademický sochař Josef Fojtík.

Mařenice

Obec připomínaná roku 1362 a nazvaná podle kostela sv. Máří Magdalény. Ten byl nově vystavěn kolem roku 1700 O. Broggiem. Roku 1991 kostel znovu vysvěcen po rozsáhlé opravě, významná barokní památka s polokruhovým ambitem (v kapli náhrobníky z let 1648 a 1758). Mariánský barokní sloup u hájovny, sousoší Ukřižovaného se sv. Janem a sv. Václavem z r. 1833  od Josefa Maxe. Několik památkově chráněných chalup, chráněná borovice lesní stáří asi 180–200 let při cestě na Heřmanice. Ve směru na Jezevči vrch obrovsky buk, jeden z největších v severních Čechách.

Datum vložení: 8. 10. 2020 15:38
Datum poslední aktualizace: 8. 10. 2020 15:39

Cestovní ruch

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
pátek 29. 3. oblačno 15/2 °C
sobota 30. 3. polojasno 19/7 °C

Návštěvnost:

Jak prší v březnu, tak také v červnu.

Vidíš-li v březnu žluté kvítí v přírodě, můžeš semeno spokojeně síti.

Dnes je 28.3.2024

Svátek má Soňa

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Zelený čtvrtek
  • Den učitelů

Zítra má svátek Taťána

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Velký pátek